Dawno temu zaczęłam ten cykl wpisem o ekscentrycznej i hipsterskiej galerii sztuki na dachu „Swimming Pool” , pora w końcu na kolejną część. Dziś, idealnie na nadchodzące wiosenne dni, zabieram Was na darmowe wycieczki z przewodnikiem po stolicy Bułgarii – piesze, rowerowe, odkrywające sekrety bułgarskiej kuchni, pubów, historii i okolicznej przyrody.

Free Sofia Tour  

Sofia Tour Logo

Dla kogo? Jeśli jesteś pierwszy raz w Sofii i nie masz pojęcia o mieście. Lub już tu trochę mieszkasz, ale mijasz wiele budynków i miejsc bez żadnej refleksji, nadal nie wiedząc czym tak naprawdę są. Podstawowe informacje o historii miasta, ciekawostki, do których sam pewnie byś nie dotarł, a wszystko to spokojnym spacerkiem po centrum Sofii. Spokojnie, nie zdyszysz się – trasa ma około 3,5km, które przechodzisz w około 2 godziny.

Kiedy? Codziennie, o 11:00 i 18:00, niezależnie od pory roku i pogody.

Punkt startowy: Pałac Sprawiedliwości
Free Sofia Tour to organizacja NGO – wolontariusze poświęcają swój czas i energię by pokazać Ci Sofię od  jak najlepszej strony. Program obejmuje 35 punktów w centrum miasta.  Poza darmową wycieczką „basic” możesz wybrać się jeszcze na dwie płatne – Communist Tour i Culture Tour.

Więcej informacji: oficjalna strona 

Green Sofia Tour


Dla kogo?
Jeśli wolisz zwiedzać bardziej aktywnie i łączyć podróżowanie z aktywnym wypoczynkiem. Lubisz przyrodę i nie wyobrażasz sobie Sofia Green Tour logoodkrywania nowych miejsc bez kontaktu z naturą. Wciąż, nie musisz mieć super kondycji, ale choć trochę lubić ruch. Do wyboru masz aż 3, a licząc zimową wersję wycieczki to nawet 4 opcje – 2 trasy rowerowe, wiosenny i zimowy wypad w pobliskie góry.

Kiedy?
Codziennie.
2 trasy rowerowe – o 11:00 Sofia Green Bike Tour (od kwietnia do listopada) – trasa 3-godzinna.
O 17:00 – Landmarks Bike Tour – trasa 2-godzinna.
Boyana hike tour – 11:00 (od kwietnia do listopada bez rezerwacji, od listopada do kwietnia  – wymagana rezerwacja)
Winter Hike Tour – piątki, soboty i niedziele o 11:00 tylko po wcześniejszej rezerwacji

Punkt startowy:
Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa.

Green Sofia Tour to świetne dopełnienie Free Sofia Tour – masz okazję odkryć nieoczywiste miejsca w Sofii, parki, przyrodę i co nieco się o nich dowiedzieć. Mój przewodnik na wycieczce rowerowej był fanem biologii, więc  wplatał różne ciekawe historyjki o roślinach np. skąd wzięły się sekwoje w Sofii. Jeśli nie masz roweru – nie martw się – przewodnik zaprowadzi Cię do pobliskiej wypożyczalni – koszt takiego wypożyczenia to 10 leva, z wliczonym  ubezpieczeniem.
Więcej informacji: oficjalna strona

 

Balkan Bites


Dla kogo?
Dla tych, którzy nowe miejsca odkrywają zmysłem smaku. Dla fanów lokalnej kuchni, ale też i dla tych którzy zostają w Sofii trochę dłużej –  podczas wycieczki poznasz nie tylko miejsca z typową bułgarską kuchnią, ale też pierwszą restaurację Slow Food w Sofii, pierwszą jadłodajnię serwującą tylko zupy i o wiele więcej.

Kiedy?
Codziennie o 14:00. Trasa zajmuje 2 godziny.

Punkt startowy:
Park Crystal

Podczas Balkan Bites będziesz miał okazję odwiedzić 3 miejsca z listy dostępnej na stronie projektu. Dla każdego uczestnika są przewidziane próbki jedzenia z każdego miejsca, ale oczywiście nie nastawiajcie się na darmowy obiad :D Limit uczestników to 15 osób, więc warto być na miejscu na czas.
Więcej informacji: oficjalna strona

 

Sofia’s communist trabant tour 


Dla kogo?
Jak sama nazwa wskazuje – dla fanów starych samochodów i nie tak odległej historii.

Kiedy? 
Każda sobota i niedziela o 10:00

Punkt startowy:
Ulica Fridtjof Nansen niedaleko NDK

Wycieczka ta organizowana jest przez twórców Bałkan Bites. Mają oni też w zanadrzu New Sofia Pub Crawl – wycieczkę po klubach. Jest co prawda płatna 20lv, ale w ramach tej płatności otrzymujemy darmowe napoje i wejściówki, więc warto.
Więcej informacji: oficjalna strona 

Bohemian Sofia Tour


Dla kogo?
Dla osób, które były już na Free Sofia Tour i czują niedosyt. Dla hipsterów, bo ta inicjatywa jest najmłodszą w zestawieniu, a co za tym idzie mniej popularną. Tutaj odkryjesz smaczki, których nie usłyszysz na innych wycieczkach. A poza tym przewodnik to młoda i bardzo pozytywna osoba, która ma dużą wiedzę o swoim mieście.

Kiedy? W każdą sobotę o 16:00.

Punkt startowy: Plac św. Nedeli

Wycieczka skoncentrowana jest na XIX i XX-wiecznej historii miasta i dotyczy przeobrażeń jakie dokonały się w Sofii w tym czasie – tak zwany „Złoty Wiek” dla miasta.

Więcej informacji: oficjalna strona

 

 

 

 


 

Wszystkie te darmowe wycieczki są organizowane z dobrej woli wolontariuszy (lub jako zachęta do wykupienia płatnej wycieczki), a osoby poświęcają Ci swój czas i energie by pokazać Sofię od jak najlepszej strony. Jeśli spodoba Ci się na którekolwiek z nich – pomyśl o skromnym datku dla organizacji. Idea jest zbyt piękna, a oferta zbyt bogata by przestano te wycieczki organizować.

Którakolwiek z wycieczek Cię zainteresowała? Mam nadzieję, że post był pomocny i podczas swojej wizyty w Sofii wybierzesz się na choćby jedną z nich. :)

Inne wpisy z tej kategorii: