Z okazji, że dziś świętujemy z Bobim pierwszą rocznicę, postanowiłam przybliżyć Wam jak to się stało, że w ogóle się poznaliśmy. Nie, nie podzielę się z Wami żadną romantyczną historią o tym jak dwie słowiańskie dusze odnalazły się po środku niczego na Węgrzech, ale zdradzę jak poznać fantastycznych ludzi z całej Europy, spędzić fajnie wakacje (a w sumie nie tylko wakacje), poznać inny kraj i to w dodatku… za darmo! Zapraszam do czytania.
Youth exchanges, do 2013 znane jako projekty Youth in Action to rodzaj krótkiego (od 5 do 21 dni) Erasmusa-wymiany, który w głównej mierze opiera się na edukacji nieformalnej, poznania innych kultur, dialogu międzynarodowego i zrealizowania jakiegoś projektu.
Projekty skierowane są do ludzi w wieku od 13 do 30 lat i finansowane przez Unię Europejską. Nie ma limitów uczestnictwa w takich krótkich wyjazdach – nie są one liczone do uczelnianego Erasmusa czy EVS, co daje Ci niezliczoną ilość możliwości uczestnictwa póki nie przekroczysz 30 (choć i z tym wiekiem bywa różnie… ;)). Wszystkie atrakcje, nocleg i wyżywienie daje Ci UE, jedynym małym minusem jest fakt, że dojazd musisz sobie sfinansować sam, jednak i on jest refundowany – wysokość dofinansowania jest inna w zależności od projektu.
Wyjazdy te organizują organizacje pozarządowe, które zazwyczaj wysyłają na projekty kilkuosobowe grupy z każdego kraju (czasem zdarzają się „grupy” 2-osobowe, ale generalnie dominują 5-10 osobowe). Wśród grupy wybierany jest lider – aby nim zostać musisz mieć ukończone 18 lat i doświadczenie w podobnych projektach.
Możesz też oczywiście być członkiem projektu z organizacji przyjmującej i wyjechać do jakiejś miejscowości w Polsce (albo nawet zostać w swojej) i pełnić rolę gospodarza.
Z góry uprzedzam – jeśli liczysz na darmowe wakacje, podczas których opuszczasz zajęcia, z nikim nie rozmawiasz, nic nie dajesz w zamian i szukasz okazji do upicia się – proszę cię, zostań w domu.
Projekty organizowane są w najróżniejszych zakątkach krajów, często lądujesz w mniejszych, teoretycznie nieciekawych miejscowościach, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Pozwala to spojrzeć na dany kraj od inne strony, skupić się na ludziach, kulturze, poznać tradycje i zwyczaje zwykłych ludzi i odejść od sztampy, którą prezentuje „stolyca”.
Co robi się podczas Youth exchange?
Wiele zależy od tematyki i organizatorów. W moim przypadku, wyjazd był poświęcony start-upom, a nasz dwutygodniowy projekt był generalnie podzielony na dwa etapy – w pierwszym tygodniu skupiliśmy się na pracy w grupach i projekcie, drugi był typowo przeznaczony na zwiedzanie i odpoczynek. W ciągu tych 2 tygodni odbyło się też 5 wieczorków narodowych, ze względu na obecność 5 narodowości na naszym projekcie – Polski, Bułgarii, Węgier, Czech i Rumunii. Każdy taki wieczór był subiektywnym pokazem kultury i tradycji każdego kraju, a kończył się zabawą do białego rana :)
Ponadto widziałam sporo projektów tanecznych, teatralnych, ekologicznych, dotyczących przeciwdziałaniu rasizmowi i ksenofobii i wiele, wiele innych.
Tak, te wyjazdy to dobra zabawa, nie będę oszukiwać, że nie. Ale to przede wszystkim okazja do wyjścia ze swojej strefy komfortu, integracji i wymiany międzykulturowej. Fajnie, gdy coś po takim wyjeździe zostaje – nowe znajomości, nowe umiejętności (ale nie oszukujmy się – głównie miękkie) i jeśli coś otwiera się w głowie. Nawet jeśli nie, po takim wyjeździe dostajesz certyfikat Youthpass, że Twoje skille się zwiększyły.
Jak szukać projektów?
Jeśli mój post zachęcił Cię do aplikowania i nie możesz się doczekać by pokazać obcokrajowcom poloneza i poczęstować kiszonym ogórkiem ;) mam dla Ciebie garść linków:
Oficjalna strona Youth Exchanges
Polska grupa na facebooku z ofertami projektów
Międzynarodowa grupa z ofertami projektów
European Youth Portal
Grupy na Facebooku są bardzo aktywne, codziennie pojawiają się nowe oferty, nie tylko krótkich projektów, ale też EVS.
A Wy, macie doświadczenia związane z Youth Exchanges, a może to dla Was zupełnie coś nowego? Dajcie znać w komentarzu, jeśli ten post był dla Was w jakikolwiek sposób pomocny :)