Kuchnia to nieodzowny element kultury każdego kraju, warto więc spróbować jedzenia w sprawdzonym miejscu. Sofia obfituje w restauracje, więc można mieć problem gdzie wybrać się na obiad. Oto moje krótkie zestawienie restuaracji, w których żywią się lokalsi i najlepsza odpowiedź na pytanie – Gdzie zjeść w Sofii? 

Archiwa | Клуб-ресторант Архива

Niestety restauracja – czołówka listy została zamknięta do odwołania :(

Tanio – 5/5
Smacznie – 5/5

To miejsce w kategorii tanio i smacznie deklasuje wszystkie inne restauracje w tym zestawieniu. Archiwa to restuaracja położona w samym sercu miasta na ostatnim piętrze rządowego budynku. Szczególnie może spodobać się fanom ubiegłego stulecia – to typowy modernistyczny budynek z ciągle żywym duchem komunizmu. Żeby wejść do środka trzeba przejść przez specjalną bramkę po prawej stronie, a potem do zabytkowej windy. Restauracja jest oblegana o każdej porze, a najpopularniejsztm miejscem jest taras z widokiem na centrum. Jedzenie jest bardzo tanie (można tam zjeść skromnie za 10-15zł, na bogato za 25zł; lampka wina za uwaga – 4zł! :D) i pyszne. Świetne miejsce na kolację po zwiedzaniu miasta.

Pod Lipite

gdzie zjesc w Sofii - smacznie i tanio
Źródło: http://www.podlipitebg.com/

Tanio – 4/5
Smacznie – 5/5

Najlepsze miejsce by zatopić się w folkowej kulturze Bułgarii i zasmakować kuchni regionalnej niemal z każdego jej zakątka. Utrzymane w stylu typowej „karczmy”, swojskie Pod Lipite przeniesie Was na typową bułgarską biesiadę. Szczególnie polecam Wam „sacz” (сач) – danie jest bardzo efektowne, a i dwie osoby powinny się nim najeść.  Bardzo często w restauracji można posłuchać tradycyjnej bułgarskiej muzyki –  utworów śpiewanych białym głosem przy akompaniamencie dud.  Gwoli ścisłości nazwa pod Lipite to jak się domyślacie – Pod Lipami. Oryginalnie, prawda? ;)

Dobro

gdzie zjeść w Sofii smacznie i tanio - dobro
Źródło: http://dobro.bg

Tanio – 4/5
Smacznie – 5/5

Dla seci restauracji Dobro powinnam dodać jeszcze kategorię szybko, w której dostaliby 5 gwiazdek. Dobro to jak sama nazwa wskazuje – samo dobro :) przepyszne jedzenie podane w domowej atmosferze. Szczególnie polecam pizzę, ale wszystko w Dobro jest godne polecenia.

Ale House

Źródło: http://www.alehouse.bg/


Tanio 3/5
Smacznie 5/5

O Ale House, w którym piwo leje się ze ścian pisałam już w tym poście, więc po więcej szczegółów zapraszam tutaj: 

Gdzie napić się grzanego wina lub piwa? Moje ulubione miejsca w Sofii

Jedzenie jest nieziemskie, atmosfera jak w irlandzkim pubie, więc bardzo gorąco polecam!

Godzilla

Źródło: airbnb.com


Smacznie – 5/5
Tanio 3/5

Restauracja rodem z Warny z dość specyficznym, ale interesującym wnętrzem. Duży wybór dań, nie tylko typowo bułgarskich.

Inne wpisy z tej kategorii: