Kocham Płowdiw. Odwiedziłam go już kilkakrotnie, bo od Sofii oddalony jest tylko 150 km. Drugie największe miasto w Bułgarii, ale jakże spokojniejsze, bardziej kameralne, z duszą, której czasem brakuje stolicy. Płowdiw jako jedno z najstarszych miast w Europie jest pełen historii. Swój ślad zostawili w nim Trakowie, Persowie, Rzymianie, Turcy i oczywiście Bułgarzy – co widać w starej części miasta. W roku 2019 – Europejska Stolica Kultury. Zabieram Was w podróż do mojego ulubionego miasta w Bułgarii  – Płowdiwu.

Płowdiw –  co warto zobaczyć

Ze względu na to, że Płowdiw nie jest duży, jego zwiedzanie przychodzi całkiem naturalnie – błądząc po centrum powinniście dotrzeć w najważniejsze punkty.  Niemniej są miejsca, których po prostu nie możecie ominąć!


Wzgórza

Nebet Tepe, Wzgórze Strażników, Płowdiw
Widok z Nebet Tepe

Miasto słynie z 7 wzgórz (obecnie 6, gdyż 100 lat temu jedno z nich zostało podczas rozbudowy – w jego miejsce powstało nic innego jak oczywiście… galeria handlowa nazwana jego imieniem – Markovo Tepe Mall), które są świetnym miejscem na spotkania ze znajomymi i odpoczynek. Trzy z nich zlokalizowane są na starym mieście i przykryte budynkami (Dzhambaz, Taksim), a ostatnie z nich Nebet Tepe, co z języka tureckiego oznacza Wzgórze Strażników. Nazwa wzięła się od garnizonu strzegącego miasta, który prawdpodobnie znajdował się właśnie na tym wzgórzu. Te 3 wzgórza razem to Trimontium i właśnie od nich wzięła się (jedna z wielu) starożytna nazwa Płowdiwu.
Nebet Tepe to jedno z moich ulubionych miejsc, a widok na miasto jest niesamowity! Jest sporo miejsca żeby usiąść i poczuć antycznego ducha – wzgórze pokryte jest antycnzymi obwarowaniami, bo jak już wspominałam kilka zdań wcześniej – zlokalizowany tu był garnizon strzegący miasta.
Ale Nebet Tepe i stare miasto to nie wszystko – Płowdiw ma jeszcze 3 wzgórza z przecudną urodą i widokami.
Najbliżej od Nebet Tepe, na zachód od głównego depataku i Ratusza znajduje się Sahat Tepe – a nazwa ta oznacza Wzgórze Zegarowe. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się tam wieża zegarowa, a także wieża radiowa. Połączone jest z parkiem i jest położone najbardziej centralnie względem innych wzgórz, więc widok na całe miasto jest naprawdę piękny.
Na Zachód od niego znajduje się wzgórze z sowieckim akcentem. Jako, że Bułgaria została „wyzwolona” przez armię rosyjską spod panowania tureckiego, w tym także i Płowdiw (w roku 1879) na jednym ze wzgórz stanął pomnik Aljoszy Karmazynowa – symbol sowieckiego żołnierza. Stąd to miejsce nazywa się Wzgórzem Wyzwolicieli.
Ostatnie, najwyższe Wzgórze (307m) jest zlokalizowane w Zachodnio-Południowej części miasta i nazywane jest Wzgórzem Młodości.
Jeśli zamierzacie spędzić w Płowdiwie przynajmniej 2 dni możecie spróbować zdobyć wszystkie wzgórza ;) a w przypadku krótszej wizyty – Trimonium i Sahat Tepe powinno zdecydowanie wystarczyć.

 

Kapana – artystyczna pułapka

Artystyczne osiedle, które swoją nazwę zawdzięcza czasom, kiedy było dzielnicą handlową, a osoby które się tam wybierały, wpadały w pułapkę (a może raczej szał :)) zakupów, wydając wszystkie swoje pieniądze. Dzis wpadniemy tam w zupelnie inną pulapkę – hipsterskie kawiarnie, galerie, hostele i kluby kuszą wspaniałą atmosferą, aromatyczną kawą, wychdzącą z każdego kąta sztuką i luzem. Idealne miejsce na spędzenie leniwego słonecznego popołudnia ze znajomymi jak i na szaloną noc, bawiąc się w jednym z klubów do białego rana.

Graffiti - Kapana, Płowdiw
Graffiti – Kapana, Płowdiw
Kapana, Płowdiw
Słoneczne, leniwe popołudnie – Kapana

 

Jeśli tak jak ja zakochacie się w Płowdiwie – w tym sklepie znajdziecie wszystko dla najgorliwszych fanów – od naklejek przez torby i bluzy :)
Płowdiw, Central Perk
Napić się kawy z „Przyjaciółmi”? Czemu nie!

Deptak Księcia Aleksandra I i Antyczny Stadion

Pośrodku miasta znajduje się deptak, do którego traficie wprost z parku cara Simeona – jest przepiękną ulicą handlową, a na jej końcu znajduje się Antycnzy Stadion. W zasadzie to jest tam jedynie część stadionu widoczna i odkryta w 1923 (sic!) roku, bo reszta… znajduje się pod deptakiem.  Niesamowite uczucie chodzić po tej ulicy ze świadomością, że ma się pod stopami spory kawał historii. W roku 1976 zdecydowano się na odrestaurowanie i wyeksponowanie stadionu, dzięki czemu możemy oglądać przynajmniej jego małą część.

Antyczny Stadion, Płowdiw
Antyczny Stadion, ul. Księcia Aleksandra I | źródło: visitplovdiv.com
Meczet "Dzumaja" ul. Księcia Aleksandra I , Płowdiw
Meczet „Dzumaja” ul. Księcia Aleksandra I

 

Stare Miasto

Starówka to oczywiste must visit w każdym mieście. Nie inaczej jest w Płowdiwie. Amfiteatr z czasów antycznych, a po drodze tradycyjne, bugarskie budynki z XIX wieku (w tym przepiękne Muzeum Etnograficzne) i mnóóóstwo, po prostu całe mnóstwo kotów – zakochacie się w tym klimacie!

Antyczny Teatr, Płowdiw
Antyczny Teatr po zmroku
Muzeum Etnograficzne, Płowdiw
Muzeum Etnograficzne
kot, płowdiw
Jeden z wielu płowdiwskich kotów | Guest House „Old Plovdiv”

Park Cara Simeona

Zmierzając w kierunku centrum z dworca autobusowego lub kolejowego nie da się o niego nie zahaczyć. Piękny, z okazałym zbiornikiem wodnym i śpiewającymi fontannami, które po zmroku zamieniają się w świetlny spektaktl, a w weekendy w muzyczno-świetlną iluminację.

Hillock of  Fraternity

Dla fanów komunistycznych monumentów (których w całej Bułgarii nie brakuje) zdecydowanie wart zobaczenia.

Źródło: yomadic.com

Gdzie zjeść?

W kwestii jedzenia – najlepsza jest Dayana. 4 restauracje rozlokowane w newralgicznych punktach miasta oferujące tradycyjną bułgarską kuchnię. Klimatycznie, niedrogo i pysznie – walcie tam jak w dym!

Co robić w Płowdiwie?

Napić się kawy w Kapanie, zabłądzić w uliczkach Starego Miasta i koniecznie zaliczyć Free Plovdiv Tour – zwłaszcza, jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o mieście. Może jestem „dziwna”, ale jeśli są organizowane  darmowe wycieczki prowadzone przez pasjonatów -sądzę, że grzechem jest z tego nie skorzystać. Oprócz ogólnej wycieczki po mieście organizowana jest również specjalna tura tylko po „Pułapce”.
O ile Plovdiv Tour odbywa się codziennie (od października do kwietnia o 14:00 a od maja do września o 11:00 i 18:00) tak na Kapana Tour możecie się wybrać w każdą niedzielę o 11:00.

Free Plovdiv Tour
Nasza grupa podczas Free Plovdiv Tour

 


Zakochani w Płowdiwie? ;) A może macie inne ulubione miejscówki w tym antyczno-hipserskim mieście? Podzielcie się w komentarzach Waszymi ulubionymi miejscami w Płowdiwie, przekażcie link osobom, które udają się do Bułgarii – może przyda im się ten wpis.



Inne wpisy z tej kategorii: