Czy warto pracować w Bułgarii - Business Park Sofia

Czy warto pracować w Bułgarii? Średnie zarobki i warunki pracy

Myśląc o pracy zagranicą zwykle nasze oczy kierują się do krajów Europy Zachodniej i Pólnocnej- Anglii, Niemiec, Holandii czy Norwegii. Wbrew pozorom praca szuka Polaka również na Bałkanach, oferując coś więcej niż zmywak czy praca za barem. Czy warto pracować w Bułgarii? Jeśli interesuje cię coś więcej niż przerzucanie kartonów w niemieckim magazynie czy malowanie płotów w Norwegii, powinieneś rozważyć przyjazd na Południe Europy.

Praca w Bułgarii – możliwości 

Odkąd Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej, przeobraziła się w outsorcingowe serce Europy. Najniższe stawki PIT (10% podatku liniowego) i składki ubezpieczeniowej (12,5%) sprawiają, że jest to idealne miejsce do rejestrowania firm, w których koszt zatrudnienia jest zdecydowanie niższy niż w innych częściach Starego Kontynentu. Właśnie to skłania wiele korporacji do tworzenia centrów outsorcingowych w Sofii, Płowdiwie czy Warnie.

Bardzo często więc obsługa klientów z Niemiec, Rosji czy Polski odbywa się właśnie tutaj, o czym główni zainteresowani nie mają zwykle pojęcia. Z tego względu wiele firm preferuje zatrudnienie rodzimych użytkowników danego języka (przykładem takiej firmy jest TELUS) niż osób, które uczyły się go na studiach. Ponadto, osób znających np. język polski, który jest językiem niepopularnym i trudnym, nie ma w Bułgarii za wiele. Polacy są więc tu na wagę złota.

Oczywiście możliwym jest też znalezienie pracy w zawodzie – prężnie rozwija się rynek IT  (wiele amerykańskich, angielskich czy australijskich korporacji lokuje swoje centra właśnie tutaj, oferując uczciwe pieniądze np. Progress, Telerik, FocusVision etc.), także jako inżynier możesz spróbowac tutaj swojego szczęścia. Zatrudniają głównie międzynarodowe korporacje – co otwiera furtkę osobom, które nie znają języka bułgarskiego. W innych sferach jak np. marketing ciężko było mi znależć cokolwiek bez znajomości lokalnego języka. Nie mówię jednak, że jest to niemożliwe :)

Warunki zatrudnienia 

Ja zdecydowałam się na Bułgarię nie tylko ze względów osobistych, ale przez łatwość znalezienia dobrze płatnej pracy na preferenycjnych warunkach. Jeśli chcecie odłożyć dużo w szybkim czasie powinniście skierować swoje oczy na Norwegię, UK czy Niemcy (z drugiej strony  jest tam duża konkurencja, a oferty pracy to głównie praca fizyczna). Niemniej sądzę, że Bułgaria jest również dobrym miejscem na odkładanie na wojaże, a przy okazji prowadzenia całkiem normalnego, przyjemnego życia.

Płaca w obsłudze klienta z językiem polskim zaczyna się od  700 EUR  netto miesięcznie, i może sięgać do  1200 EUR. Głównym faktorem jest zwykle fakt czy w pracy używasz  innego języka (zwykle angielskiego) oraz czy Twoja praca wymaga  technicnzych umiejętności. Zważywszy na fakt, że Bułgaria jest dość tanim krajem, a płaca minimalna wynosi tutaj jedynie 235 EUR,  praca w call-center to jedna z bardziej prestiżowych i najlepiej płatnych opcji zatrudnienia.

Ponadto, nikt nie oferuje Ci tutaj umowy zlecenie. Każda oferta w call center to normalna umowa o pracę, z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym, 20-dniowym płatnym urlopem, bardzo często oferująca również vouchery na jedzenie, kartę multisport, dodatki mieszkaniowe itd. W zależności od firmy zdarzają się również darmowe kursy bułgarskiego, czy doszkolenie znajomości dodatkowego języka (jeśli np. znasz hiszpański na B1, firma może wykupić Ci kurs byś doszkolił się do B2-C1 i mógł zacząć obsługiwac klientów w tym języku).

Teoretycznie standardowy dzień pracy to 8 godzin. W większości firm czas ten jednak rozciąga się od 8,5h do 9h przez około godzinną przerwę w pracy (w mojej są to 4 przerwy po 20 minut), która nie jest wliczona w czas pracy. Także przerwa obiadowa nie powinna być krótsza niż 30 minut – w mojej pracy nie ma to przełożenia i każda przerwa trwa tyle samo.
W przypadku call center czesto pracujesz w święta narodowe. Jednak warto, bo w tym przypadku otrzymujesz podwójną dniówkę i dodatkowy dzień urlopu.  Dzień pracy może trwać maksymalnie do 10 godzin, co pozwala skończyć ci pracę w inny dzień o godzinę lub dwie wcześniej.  Grafik jest bardzo elastyczny i możesz przychodzić do pracy o dowolnej porze – zmiany u mnie zaczynają się od 9:00 a kończą o 20:00. W przypadku nocnej zmiany tygodniowa liczba godzin wynosi 35 godzin, co daje 7-godzinny dzień pracy, a także wyższą stawkę godzinową. Ze względu na brak nocnego transportu – by wrócić do domu możesz skorzystać z voucherów na taksówkę. Nocna zmiana liczona jest od godziny 22:00 (wystarczy więc by Twój dzień pracy zaczynał się choćby o 16 – twoja zmiana będzie liczona jako nocna).
Zwykle okres próbny trwa 6 miesięcy, po tym czasie automatycznie przechodzi na umowę na czas nieokreślony. Standardowy okres wypowiedzenia to 2 miesiące.

Dokumenty potrzebne by zacząć pracę 

Oczywiście jako członkowie Unii Europejskiej nie potrzebujecie do pracy w Bułgarii żadnych pozwoleń. Głównymi warunkami jest nabycie numeru identyfikacji podatkowej (by go wyrobić musisz przetłumaczyć swój dowód osobisty na język bułgarski)  oraz zaświadczenie o niekaralności. Pełną listę dokumentów otrzymasz od firmy, która Cię zatrudni, ale nie jest to nic skomplikowanego czy czasochłonnego.  Jeśli planujesz zostać w Bułgarii więcej niż 90 dni, powinieneś się również zarejestrować w Urzędzie Miigracyjnym.

Gdzie szukać pracy?

W przypadku gdy szukasz pracy jeszcze z Polski, polecam te strony:
Top Languages Jobs oraz Europe Language Jobs
W przypadku firmy TELUS, lidera w świadczenia usług otsorcingowych popularnym jest wyszukiwanie ludzi z ich ojczystych krajów – rekruterzy są przygotowni na to, że szukasz pracy z Polski, nie masz więc bułgarskiego numeru, ani nie przyjedziesz na rozmowę. Co więcej firma oferuje opłacenie twojego biletu lotniczego i pierwszego miesiąca mieszkania w hotelu.
Jeśli jesteś już na miejscu polecam jobs.bg  – najczęściej aktualizowana strona z ofertami pracy również po angielsku. Możesz próować również na Job Tiger czy Karieri.  Możesz także wybrać  się na popularne targi pracy, skorzystać z pomocy EURES czy nawet LinkedIn.

Powodzenia! Firmy biją się tu o Polaków i wysłanie nawet 2 czy 3 CV powinno zakończyć się sukcesem :)